Sdružení Calla
  Dnes je 25. září 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Tiskové zprávy

Tiskové zprávy


 

Společná tisková zpráva sdružení Jihočeské matky, Calla a OIŽP ze dne 1. 9. 2006

Občanská sdružení jako nepohodlní kritici? Vyloučit!

 

Krajský úřad v Českých Budějovicích (stavební úřad) rozhodl o vyloučení občanských sdružení Jihočeské matky a Calla z řízení o kolaudaci Jaderné elektrárny Temelín. Stalo se tak i přesto, že do kolaudačního řízení byly již od devadesátých let přesouvány některé důležité změny stavby před dokončením jako například výměna automatizovaného systému řízení. Úřad zároveň vyhověl žádosti ČEZu o sloučení kolaudace 1. a 2. bloku JETE. Oba bloky mají nyní povolené prozatímní užívání, jehož platnost vyprší na konci roku 2006. Pak musí provozovatel buď získat kolaudační rozhodnutí, nebo požádat o prodloužení prozatímního užívání stavby.

Stavební úřad se při rozhodování řídil "návodem", který mu ve svém rozhodnutí o odvolání občanských sdružení, poskytlo Ministerstvo pro místní rozvoj. Podle něj nejsou kolaudací JETE ohroženy zájmy ochrany přírody a krajiny.

Již vydané, ale poté v odvolání zrušení kolaudační povolení 1. bloku elektrárny občanská sdružení kritizovala z následujících důvodů:

1. Stavební úřad neměl k dispozici dostatečné podklady pro rozhodování (chyběla např. dokumentace skutečného provedení stavby, dokumenty týkající se bezpečnosti provozu - protokol o tlakových zkouškách a pevnostní zkoušce kontejnmentu, monitoring radioaktivních výpustí, analýza příčin mimořádných poruch).
2. Stavební úřad neprokázal, zda stavba JETE nebude ohrožovat veřejné zájmy (životní prostředí a zdraví obyvatel).
3. Stavební úřad se vůbec nezabýval důkazy, které zpochybňují bezpečnost JETE (např. zprávu o provozu JETE s netěsným kontejnmentem v rozporu s některými předpisy).

"Vyloučení občanských sdružení z kolaudace považujeme za snahu stavebního úřadu zbavit se nepohodlných účastníků řízení. Namísto hájení veřejného zájmu se tak krajští úředníci rozhodli vyhovět dlouholeté snaze provozovatele elektrárny," řekl Edvard Sequens ze sdružení Calla

Monika Machová-Wittingerová z Jihočeských matek doplnila: "Argumentaci, že schvalované změny nemají vliv na životní prostředí považujeme za absurdní. JETE bude samozřejmě svým provozem ovlivňovat životní prostředí. Proti rozhodnutí o vyloučení sdružení se proto odvoláme."

"ČEZ se snaží kolaudaci maximálně urychlit. Ve stavebním úřadě, který rozhodl o vyloučení občanských sdružení z kolaudačního řízení a povolil sloučení kolaudace obou bloků JETE, elektrárenská firma nalezla silného spojence", upřesnil důvody vyloučení občanských sdružení Pavel Vlček zastupující Občanskou iniciativu pro ochranu životního prostředí.

"Je to pro nás důkazem podjatosti stavebního úřadu, který nehájí zájmy občanů, ale zájmy provozovatele JETE", shodují se zástupci sdružení.

 

Fotky z demonstrace před Krajským úřadem v ČB:

Kontakty:
Monika Machová-Wittingerová, Sdružení Jihočeské matky
telefon: 603 516 603, email: monika.wittingerova@centrum.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Pavel Vlček, Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí

telefon: 777 006 241, email: pavel.vlcek(zavinac)oizp.cz

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz