Tisková zpráva sdružení
Calla ze dne 23. 6.
2008
Akční plány ke snižování hlukové zátěže mohou ovlivnit sami občané
Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo návrh Politiky územního rozvoje České republiky k veřejnému připomínkování1. Do 16. září 2008 mohou obce, jednotlivci i občanská sdružení zasílat k návrhu své připomínky. Politika územního rozvoje obsahuje řadu kontroverzních záměrů s dopadem na rozvoj jihočeských obcí. Je tam návrh na územní ochranu lokalit Lodhéřov a Božejovice-Vlksice, v nichž stát vyhledává hlubinné úložiště vyhořelého paliva, návrh počítá s rozšířením JE Temelín, novými trasami pro přenosové elektroenergetické sítě, jsou v něm konkrétní trasy dálnic a rychlostních silnic, mezinárodní letiště v Českých Budějovicích, splavnění Vltavy, ale také lokality chráněné pro budoucí výstavbu přehrad. Co do udržitelnosti rozvoje, je návrh nevyrovnaný, neboť ekonomický rozvoj má prioritu na úkor ochrany životního prostředí.
Pokud budou zmíněné záměry schváleny vládou, bude je muset do svých územních plánů převzít nejprve kraj a posléze i dotčené obce. Zařazení všech šesti lokalit, které jsou podle Správy úložišť radioaktivních odpadů potenciálně vhodné pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva v České republice vnímáme jako předčasné. Tato de facto stavební uzávěra bude blokovat rozvoj dotčených obci, aniž by to bylo nezbytné a zcela zbytečně bude poškozovat obce, které posléze nebudou pro úložiště vybrány. Podle vládou schválené koncepce nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým palivem by teprve k roku 2015 měly být vybrány dvě nejvhodnější lokality a zajištěna jejich ochrana v územních plánech. Až v této fázi bude zařazení do Politiky územního rozvoje akceptovatelné a smysluplné.
Edvard Sequens řekl: "Návrh tak zcela obchází vládní prohlášení o respektování práv obcí při vyhledávání úložiště vyhořelého jaderného paliva. Přestože si to obce nepřejí, budou takto shora omezeny ve svém rozvoji a přinuceny zanést úložiště do svých územních plánů."
Pavla Matějková k tomu dodává: "Návrh obsahuje na jedné straně výčet konkretizovaných záměrů, například tras dálnic, ovšem jiné záměry, jako např. vodní nádrže zmiňuje jen okrajově. Přesto je pak Jihočeský kraj i jednotlivé obce budou muset zahrnout do svých územních plánů.".