Společná tisková zpráva sdružení
Calla a Hnutí Duha ze dne 20. 4.
2009
Chceme skutečně transparentní a rovnoprávný přístup, žádají starostové z lokalit vybraných pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva
Starostové a zástupci občanských sdružení ze všech šesti lokalit ohrožených hlubinným úložištěm jaderných odpadů se dnes sešli na výročním setkání v Božejovicích na Táborsku. Setkání se zúčastnil i 1. náměstek ministra životního prostředí Jan Dusík, který přítomné seznámil s postojem úřadu k úložišti. Účastníci vyjádřili lítost, že stát během pětiletého moratoria na provádění geologických prací vyhlášeného vládou v roce 2004 promarnil příležitost k zásadní změně svého přístupu k obcím.
24 starostů a představitelů občanských sdružení přijalo závěrem svého setkání výzvu určenou zodpovědným ministrům, Parlamentu a také hejtmanům dotčených krajů. Žádají v nich , aby byl respektován jejich názor a stali se pro stát skutečnými partnery. Základní podmínka dalších jednání je: nastavení otevřeného transparentního procesu s nepřekročitelným právem obcí a kraje odmítnout úložiště v daném regionu. Obce i veřejnost, v jejichž katastrálním území má být umístěno jaderné zařízení, dnes nemají možnost o takových záměrech účinně spolurozhodovat.
Pokračuje také snaha ministerstva průmyslu o územní ochranu všech šesti vybraných lokalit v chystané Politice územního rozvoje České republiky. Tato v důsledku stavební uzávěra bude blokovat rozvoj dotčených obci, aniž by to bylo nezbytné a zcela zbytečně bude poškozovat i obce, které nakonec nebudou vybrány pro nevhodné geologické prostředí či svůj nesouhlas.
Dokud nebude nalezeno definitivní a reálné řešení, je další produkce vysoceradioaktivních odpadů, zejména vyhořelého jaderného paliva hazardem a znamená další zásadní zhoršování již tak velmi obtížně řešitelné situace s existujícími radioaktivními odpady. Plány na výstavbu nových jaderných bloků jsou za této situace vysoce nezodpovědné.
Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: "Setkání ukázalo, že ve všech šesti lokalitách existuje společné volání po zásadní změně. Bohužel přístup státu nás vede opět do slepé uličky a odkazuje řešení problému radioaktivního odpadu na příští generace."