Tisková zpráva ze dne 30. 7. 2010
Sdružení Calla získalo projekt na ochranu biodiverzity
Od července začíná Calla realizovat projekt "Ochrana klíčových biotopů v Jihočeském kraji - těžební prostory a staré stromy". Projekt získal podporu v grantovém řízení Státního fondu životního prostředí ČR.
"Ochrana biologické rozmanitosti patří k prioritám sdružení Calla. Proto jsme při přípravě projektu vytypovali dva okruhy problémů, které řešíme dlouhodobě a podle našeho názoru mají velký potenciál pro ochranu ohrožených druhů," říká vedoucí projektu Jiří Řehounek, který se v Calle věnuje ochraně přírody a obnově území po těžbě surovin.
První část projektu se týká obnovy území narušených těžbou nerostných surovin a průmyslovými deponiemi. Vědci a nevládní organizace dlouhodobě upozorňují na prokázaný fakt, že současná rekultivační praxe biologické rozmanitosti a ohroženým druhům spíše škodí. Calla se bude v projektu věnovat praktické obnově ve vybraných těžebních prostorech, zpracování studie o ochraně ohrožených druhů bezobratlých na těžbou narušených místech nebo legislativní analýze této problematiky. Více informací o tomto tématu naleznou zájemci na specializovaném webu Jihočeské pískovny .
"Prosazování přírodě blízkých forem obnovy území po těžbě se stalo i díky našim aktivitám v poslední době důležitým tématem. Dlouhodobým cílem zůstává, aby byla ekologická obnova zrovnoprávněna s dosud převažujícími technickými rekultivacemi," komentuje výběr prvního tématu projektu Jiří Řehounek.
Druhá část projektu se zaměřuje na problematiku ochrany starých stromů a na ně vázaných druhů bezobratlých, především hmyzu. Mizení starých stromů z krajiny se totiž stalo jednou z důležitých příčin úbytku biodiverzity. Calla bude v rámci projektu popularizovat a propagovat tzv. "měkké" alternativy ke kácení stromů, a to jak při účasti ve správních řízeních, tak i v praxi. K tématu je přichystán seminář, fotografická soutěž i nová webová stránka.
"V minulých letech jsme získali zkušenosti s progresivními přístupy v ochraně hmyzu vázaného na staré stromy, na níž spolupracujeme i s některými úřady a odborníky. Podstatnou součástí naší činnosti je v tomto případě osvěta, protože mnoho lidí vůbec netuší, jak jsou staré stromy v přírodě důležité," říká Pavla Matějková, která se v Calle věnuje také řízením o kácení dřevin.
Tento projekt je realizován za podpory Státního fondu životního prostředí ČR a Ministerstva životního prostředí ČR