Sdružení Calla
  Dnes je 25. září 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka



Tisková zpráva Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, Hnutí DUHA, Jihočeské matky a Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí ze dne 19. 10. 2010

Nové reaktory v Temelíně energetické bezpečnosti nepomohou

Ekologické organizace přivítaly odložení výběru dodavatele technologie pro nový Temelín a současně vyzývají vládu k diskuzi o samotné potřebnosti nové atomové elektrárny.

Podle zelených organizací nejsou další reaktory řešením pro energetickou politiku České republiky. Naopak zvýšení podílu jaderných elektráren by zvýšilo závislost na dovozu paliv. Další rizika spočívají ve stále nevyřešeném problému vysoceradioaktivního vyhořelého paliva i posilování dominantního postavení ČEZ na trhu.

Ekologické organizace letos představily podrobný a propočtený plán zelených inovací v české ekonomice Chytrá energie [1]. Koncepce spočívá hlavně v opatřeních, která zajistí větší výkon české ekonomiky – a lepší životní standard – s mnohem menším množstvím energie. Například spotřeba energie v domech může zejména díky zateplování klesnout o 58 procent. Kalkulace také potvrzují, že lze (a jak) zajistit dostatek energie pro české domácnosti a průmysl bez rozšiřování uhelných dolů a nových atomových reaktorů. Bioplynové stanice, větrné elektrárny, solární panely a další obnovitelné zdroje výhledově dovedou pokrýt dvě třetiny dnešní české poptávky po elektřině. Propočty vycházejí z výsledků Pačesovy komise.

V letošním roce byly zveřejněny další dvě propracované koncepce, které propočetly možnosti postavit dodávky elektřiny pro celou Evropu čistě na obnovitelných zdrojích energie a dramaticky snížit emise skleníkových plynů do poloviny století. První publikovala prestižní konzultační společnost PricewaterhouseCoopers [2]. Obdobné výsledky také potvrdily scénáře, které pod názvem Roadmap 2050 představila prestižní Evropská klimatická nadace ve spolupráci se společností McKinsey [3].

Jaderná energetika je také velkým ekonomickým rizikem. Cena dvou temelínských reaktorů, pro které už ČEZ předložil v létě dokumentaci k posouzení vlivu na životní prostředí, tak může vyjít až na 364 miliard korun, celý tendr pěti jaderných reaktorů na 900 miliard korun[4,5].

Kompletní připomínky zaštítěné 14ti ekologickými organizacemi k záměru ČEZ postavit v Temelíně nové reaktory jsou dostupné na adrese:
http://www.calla.cz/data/hl_stranka/ostatni/Stanovisko%20ngo%20k%20EIA%20JETE2%20(1).pdf

Edvard Sequens ze sdružení Calla řekl: „Plán na stavbu nových temelínských reaktorů je plánem na zvýšení vývozu elektřiny z Čech a posílení již tak dominující pozice ČEZu s negativním dopadem do cen spotřebitelů. Pokud se stát chce připravit o mnohamiliardové dividendy ze zisku ČEZ na řadu let dopředu, má jedinečnou příležitost - podpořit jeho investiční dobrodružsví v Temelíně.““

Martin Sedlák z Hnutí DUHA doplnil: „Česko má široké příležitosti ve využívání čistých zdrojů: biomasy, slunce i větru. Zelená energetika na rozdíl od atomu posiluje energetickou soběstačnost a nezávislost na špinavém uhlí nebo ruském jádru. Současně se vyplatí i ekonomicky. Nové reaktory v Temelíně budou třeba až za patnáct let, za tu dobu klesne cena z obnovitelných zdrojů a bude konkurenceschopná ceně elektřiny z uhlí.“
Daniela Magersteinová z Jihočeských matek řekla: „Stavba jaderné elektrárny je z ekonomického hlediska  pro všechny investory na světě rizikovým podnikem.  Nejinak  pro společnost ČEZ, i když ta se do poslední chvíle tvářila, že má na dostavbu JE Temelín dost vlastních finančních zdrojů. Nyní to vypadá, že si  připravuje půdu pro  to, aby jí  byly poskytnuty státní záruky na tuto investici, což považujeme za nepřijatelné.“

Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí připomněl: „Kladně kvitujeme, že se rozhodování o výstavbě nového Temelína alespoň o rok posouvá. Tím vzniká větší prostor na přehodnocení smysluplnosti tohoto záměru.“

Kontakty:
Martin Sedlák, Hnutí DUHA,
telefon.: 737 128 471, e-mail: martin.sedlak(zavinac)hnutiduha.cz
Edvard Sequens, Sdružení Calla
telefon: 602 282 399, email: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Daniela Magersteinová, Jihočeské matky
telefon: 603 532 067, email: jihoceske.matky(zavinac)ecn.cz
Pavel Vlček, OIŽP
telefon: 777 006 241, email: pavel.vlcek(zavinac)oizp.cz

 

Poznámky
[1] http://www.chytraenergie.com
[2] http://www.pwc.com/climateready
[3] http://www.roadmap2050.eu/
[4] Bloomberg: EDF and RWE May Spend $9.3 Billion Per New Nuclear Plant in U.K. :
http://www.bloomberg.com/news/2010-08-25/edf-rwe-may-spend-9-3-billion-per-new-nuclear-plant-in-u-k-hendry-says.html
[5] http://hnutiduha.cz/zpravodajstvi/detail-zpravy/select_category/3/article/akce-jaderny-tendr-cez-jiz-od-900-miliard-korun/?tx_ttnews[backPid]=24&cHash=07bac3d130

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz