Tisková zpráva sdružení Calla a Asociace pro energetickou soběstačnost
ze dne 12. února 2012
Kubovy plány ohrožují českou ekonomiku
Ministr průmyslu Kuba dnes v pořadu Otázky Václava Moravce odkryl další karty své energetické koncepce. Mimo dvou reaktorů v Temelíně zvažuje také rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. Sdružení Calla a Aliance pro energetickou soběstačnost varují před pohledem na jadernou energetiku skrze růžové brýle. Orientace české energetiky na investičně náročné jaderné elektrárny může ohrozit konkurenceschopnost českých podniků a zvýšit energetickou závislost na dodávkách jaderného paliva.
Francouzský Účetní dvůr nedávno zveřejnil analýzu tamní atomové energetiky [1]. Čtyř set stránková zpráva Účetního dvora kalkuluje u nových reaktorů typu EPR s cenou elektřiny v intervalu 70-90 euro na megawatthodinu. Pokud by platila horní hranice, pak si budou muset spotřebitelé z těchto elektráren koupit elektřinu za dvojnásobnou cenu, než z dnešních starých typů atomový reaktorů. Současně by také nukleární elektřina byla dražší, než jsou již dnes schopny nabídnout větrné elektrárny.
Ministr Kuba v dnešním diskusním pořadu vysloveně neodmítl veřejnou podporu společnosti ČEZ v podobě vládních garancí za úvěry nebo pevné výkupní ceny elektřiny z atomu, bez které energetická firma dokáže financovat nové reaktory jen velmi obtížně. Náklady na výstavbu nové jaderné elektrárny typu EPR (Evropský tlakovodní reaktor) ve francouzském Flamanville i finském Olkiluoto již překročily 6 miliard euro (přibližně 147 miliard korun), tedy téměř dvojnásobek původní částky. Dva nové reaktory v Temelíně tak mohou stát sedminásobek ročního zisku ČEZ [2].
Martin Sedlák, koordinátor Aliance pro energetickou soběstačnost řekl: „Dvojnásobně prodražené projekty výstavby reaktorů ve Francii nebo Finsku by měly ministra Kubu dostatečně varovat. Výpočty francouzského Účetního dvora jasně ukazují, že posilování atomu znamená velké riziko pro cenu elektřiny. Navíc jsou zde chytřejší možnosti. Český průmyslu může při zachování současného tempa výroby ušetřit ekvivalent produkce dvou temelínských reaktorů. Solární panely na střechách domů budou do deseti let dodávat elektřinu za lepší cenu, než nabídne síť. Ministr si musí vybrat – buď píše koncepci pro ČEZ, nebo pro spotřebitele.“
Edvard Sequens ze sdružení Calla doplnil: „Exministr Milan Urban navrhl ve prospěch nových reaktorů snížit dividendy z ČEZu, které čerpá stát. Ano, to by nastalo dozajista. Jen díky stavbě dvou reaktorů v Temelíně by státní rozpočet přišel o desítky miliard z dividend za takřka dvacet let a o další na dani ze zisku ČEZu.“