Tisková zpráva Aliance pro energetickou soběstačnost a sdružení Calla z 30. března 2012
Atomový Kuba vede českou energetiku do slepé uličky
Ministr Kuba dnes na tiskové konferenci podpořil výstavbu dalších jaderných reaktorů v Temelíně s argumentem, že je „nutné brát zřetel zejména na význam elektrárny pro energetickou soběstačnost České republiky.“ Ministr Kuba podpořil plán na rozšíření atomové elektrárny Temelín v týdnu, kdy Bulharsko vypovědělo smlouvu o dostavbě jaderné elektrárny Belene [1] a z tendru na nové atomové reaktory ve Velké Británii vycouvaly elektrárenské společnosti RWE a E.ON [2], i přesto, že britská vláda zvažuje zavedení dotací pro nukleární elektřinu.
Aliance pro energetickou soběstačnost a sdružení Calla v reakci na prohlášení ministra připomínají, že:
- sluneční elektrárny by se měly stát konkurenceschopnými do konce tohoto desetiletí v celé Evropě. V době, kdy by se měly zvažované reaktory připojit do sítě (odhaduje se rok 2025) tak může být atomová elektřina mnohem dražší, než jakou budou nabízet sluneční lokální elektrárny [3].
- po roce 2020 budou vznikat téměř energeticky soběstačné budovy. Tedy domy, které si pokryjí značnou část spotřeby z vlastních solárních panelů na střeše nebo fasádě, anebo energií z biomasy. Moderní technologie nových nebo rekonstruovaných budov razantně sníží českou spotřebu v domech a promění energetiku na decentralizovaný systém.
- 70 procent českého dovozu energetických surovin tvoří ropa. Chce-li ministr Kuba řešit posílení české nezávislosti, měl by se zaměřit na vylepšení veřejné dopravy a přesun nákladní dopravy na železnici, nikoliv na importované jaderné palivo.
Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost, analytické organizace pro energetiku, řekl:
„Ministr Kuba vede českou ekonomiku do slepé uličky a jeho plány hrozí slušným průšvihem. Těžko si lze představit soběstačnost u atomu, když budeme vždy závislí na dodávkách jaderného paliva. Naopak více reaktorů rovná se větší závislost na zahraničním dodavateli nukleární technologie. Jaderné reaktory jsou navíc předražené a projekt na dokončení socialistických plánů zrušilo i Bulharsko. Česká ekonomika další reaktory nepotřebuje. Pačesova komise spočetla, že zelené zdroje mohou výhledově nahradit dvě třetiny dnešní spotřeby.“
Edvard Sequens ze sdružení Calla doplnil:
„Po letech přesvědčování o ekonomické výhodnosti jaderné energetiky najednou ČEZ mluví o veřejné ekonomické podpoře a nachází kladnou odezvu u ministra průmyslu. Jenže je velký rozdíl mezi časově omezenou podporou obnovitelných technologií na začátku jejich rozvoje a sypáním peněz do bezedného jaderného odvětví, které si již štědrou vládní podporu vybralo a po desítkách let na trhu by mělo být konkurenceschopné. Ale není."
Kontakty:
Martin Sedlák, Aliance pro energetickou soběstačnost, tel.:737 128 471, e-mail: martinxsedlak(zavinac)gmail.com
Edvard Sequens, Calla, tel.: 602 282 399, e-mail: edvard.sequens(zavinac)calla.cz
Další informace:
[1] http://www.novinite.com/view_news.php?id=138005
[2] http://www.bbc.co.uk/news/world-17546420
[3] Studie Evropské fotovoltaické průmyslové asociace: Solar Photovoltaics competing in the energy sector – On the road to competitiveness
http://www.epia.org/index.php@eID=tx_nawsecuredl&u=0&file=fileadmin/EPIA_docs/publications/epia/Competing_Full_Report.pdf&t=1333194911&hash=b8a63a17aa16c8078551a98c97a273d1
Aliance pro energetickou soběstačnost, o.s. - nevládní organizace tvořící komunikační platformu provozovatelů zdrojů obnovitelné energie z oblasti solárních elektráren a projektantů energeticky účinných budov. Cílem Aliance je maximální využití výhod kombinace místních čistých zdrojů s technologiemi kvalitního stavitelství.
Calla – Sdružení pro záchranu prostředí – občanské sdružení, které prosazuje trvale udržitelnou energetiku na bázi obnovitelných zdrojů, zajišťuje ekologické poradenství, environmentální vzdělávání a osvětu a věnuje se rovněž praktické ochraně přírody.