Tisková zpráva sdružení OIŽP, Jihočeské matky a Calla ze dne 10. ledna 2013
Jen někteří prezidentští kandidáti vidí jadernou energetiku reálně
Ekologické nevládní organizace Calla, Jihočeské matky a Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí vítají názor těch prezidentských kandidátů, kteří se vyslovili k dalšímu rozvoji jaderné energetiky u nás realisticky. Atomové reaktory totiž nejsou ani levným, ale ani čistým zdrojem energie. Pokud by se nové jaderné bloky v České republice stavěly, bude to na úkor českých spotřebitelů díky chystané garantované ceně elektřiny i na úkor státního rozpočtu, který přijde o dnešní příjmy v podobě dividend a daně z příjmu ČEZ. Již dnes stávající jaderné bloky produkují nebezpečný radioaktivní odpad, pro který se nedaří nalézt místo trvalého uložení. Nové jaderné elektrárny by objem nebezpečného odpadu ještě zvětšily.
Proti výstavbě nových jaderných elektráren se jasně vyslovila Táňa Fischerová[1], velmi obezřetně se k rozvoji jaderné energetiky u nás staví Jiří Dienstbier a Zuzana Roithová. Podle Zuzany Roithové[2] zatím v České republice chybí promyšlená energetická strategie, která by rozšíření Temelína zdůvodňovala. Jiří Dienstbier[3] je navíc přesvědčen o tom, že toto téma by navíc nemělo být uzavřeno jen do národního rámce. Zbrklému rozšiřování temelínské či dukovanské elektrárny osobně nefandí a rád by prosadil vedení férové odborné i laické debaty nad využíváním různých zdrojů energie.
Jednoznačné ano budování nových atomových bloků bez jakýchkoli pochybností naopak vyslovili Miloš Zeman[4] a Jana Bobošíková[5], která chce z Česka vytvořit „jadernou elektrárnu Evropy“[6]. Souhlas s rozšířením elektrárny Temelín dal i Jan Fischer[7]. Podle něj by ale budování dalších jaderných elektráren na našem území muselo být dobře zváženo ze všech hledisek, rentabilitou počínaje a bezpečností konče[8]. S jadernou energetikou nemá problém ani Karel Schwarzenberg[9]. Přemysl Sobotka[10] jaderné energetice fandí, považuje ji navíc za součást zdravé energetiky. Vladimír Franz[11] není nepřítelem jaderné energetiky za předpokladu maximální bezpečnosti, kromě rozšíření Temelína, by ale neuvažoval o výstavbě další jaderné elektrárny u nás.
Monika Machová Wittingerová z Jihočeských matek říká: „Průzkum názorů ukázal jednu zajímavou souvislost. Někteří kandidáti, kteří bez mrknutí oka schvalují budování nových jaderných elektráren, nevidí rádi, když se občané příliš pletou do rozhodování o věcech týkajících se životního prostředí. Miloš Zeman a Jana Bobošíková považují občanské iniciativy za škodlivé, otravné a mdlého rozumu. Pro mne je to opět důkazem toho, že rozvoj jaderné energetiky a oklešťování práv občanské společnosti jdou spolu ruku v ruce“.
Edvard Sequens ze sdružení Calla říká: "V rámci předvolebního boje se zneužívala i otázka podpory fotovoltaiky. Každý z kandidátů, který říká, že máme postavit další atomové reaktory, tím zároveň sahá do peněženek spotřebitelů. Jejich stavba bude možná jen s pomocí příplatku k ceně elektřiny a státní rozpočet navíc přijde na řadu let o dnešní daně a dividendy od ČEZ."
Pavel Vlček z Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí říká: „Prezidentští kandidáti podporující výstavbu nových jaderných elektráren u nás by si měli uvědomit, že jádro není v žádném případě levným zdrojem a že na nové jaderné bloky přispějeme my všichni nemalou finanční částkou“.