Sdružení Calla
  Dnes je 25. září 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Společná tisková zpráva Hnutí DUHA, Frank Bold, NESEHNUTÍ, Česká společnost ornitologická, Calla, Hnutí Brontosaurus, Arnika a asociace ekologických organizací Zelený kruh ze dne 18. července 2017

Zastaví zítra Senát další útok na práva občanů chránit své okolí?

Senátoři schvalují novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí

 

Senátoři a senátorky hlasují zítra o novele zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA), která dál omezuje právo veřejnosti hájit životní prostředí a přírodu ve svém okolí. Pokud by návrh novely ministra Richarda Brabce prošel, znásobilo by to problém v kombinaci s nedávno schválenou novelou stavebního zákona. Ta zrušila občanská práva u většiny stavebních projektů a šla proti Ústavě ČR [1].

Novela zákona EIA porušuje už nejspíš i pravidla EU garantující účast občanů na ochraně životního prostředí. Zodpovědnost by padla na prvního vicepremiéra a ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), který novelu předkládá.

Návrh nového zákona omezuje rozsah stavebních projektů, které musí projít kompletním procesem hodnocení jejich vlivů na životní prostředí (EIA). Týká se staveb s výrazným dopadem na životní prostředí a přírodu i krajinu, jako jsou supermarkety, velkosklady, parkoviště s nižšími stovkami míst, benzínové pumpy či těžba nerostů). Tyto záměry by nově skončily jen u tzv. zjišťovacího řízení nebo se prostě označily jako podlimitní. Jejich investoři  by mohli rovnou požádat o rozhodnutí k umístění stavby. Lidé a obce by tak ztratili právo se k vlivům těchto závažných staveb vyjádřit.

Toto omezení práv lidí v novele EIA hájilo dosud ministerstvo životního prostředí argumentem, že občanům zůstane možnost u “menších” záměrů vstupovat do územních a stavebních řízení. Jenže to už nyní neplatí. Kontroverzní novela stavebního zákona, kterou v pátek 14. července podepsal prezident Zeman, vyřadila občany z územních a stavebních řízení na všechny záměry nepodléhající kompletnímu procesu EIA.

Tato novela zákona by tedy přinesla další omezení občanských práv. Ještě méně záměrů by bylo plánováno a stavěno s ohledem na zájmy a zdraví lidí žijících v okolí stavby či na okolní přírodu a krajinu. To by pak už nebylo „jen“ v rozporu s Ústavou ČR jako u stavebního zákona, ale nejspíše také s Evropskou unií za porušení směrnice o posuzování vlivů na životní prostředí, se všemi právními a finančními důsledky pro náš stát [2].

Ministr Richard Brabec tedy musí zajistit, aby Senát navrhl změny, které práva občanů zase vrátí na přijatelnou úroveň. Návrh novely připravilo ministerstvo životního prostředí s deklarovaným cílem napravit spory s nově upravenou evropskou směrnicí. Ministr Richard Brabec ale zároveň vyhověl zájmovým průmyslovým svazům a radikálně omezil množství posuzovaných záměrů. Ve skutečnosti tak konflikt se evropskou legislativou prohlubuje. Novelu schválila Sobotkova vláda a ani Sněmovna ji neopravila. Tento úkol nyní leží na senátorkách a senátorech.
 
Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, řekl:
“Pokud Senát návrh nezmění, vyrostou na místě dětských hřišť a parků obří parkoviště, administrativní centra ale třeba i spalovna odpadů uprostřed města. A lidem v sousedství nebude dovoleno ani poslat zdvořilou supliku úřadům. Ty stavby totiž podle ministra Richarda Brabce nemají vliv na zdraví a životní prostředí. Prostě.”  

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
“Omezením občanských práv v novele zákona o EIA se vicepremiér Richard Brabec už dostává na samotný konec tenkého ledu. Tam jej - bez jeho odporu - novelou stavebního zákona dotlačili jeho kolegové - ministryně Karla Šlechtová spolu s poslancem ČSSD Jaroslavem Foldynou. Kombinace obou zákonů může způsobit vážný rozpor s pravidly EU. Nyní tedy může pan vicepremiér buď spadnout do ledové vody úplně - nebo naopak udělat krok na pevnou půdu demokracie a práva lidí posílit - pokud bude akceptovat zlepšující návrhy některých senátorů.”  

 

Kontakty:

Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, 724 215 068, daniel.vondrous@zelenykruh.cz
Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Vojtěch Dědek, vedoucí servisu pro občany Frank Bold, 607 558 987,
vojtech.dedek@frankbold.org
Hana Chalupská, koordinátorka programu Občanské oko NESEHNUTÍ, 731 181 990, hana@nesehnuti.cz
Edvard Sequens, předseda Cally, 602 282 399, edvard.sequens@calla.cz
Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz


Poznámky:

[1] https://www.vrattelidemprava.cz/

[2] U stavby obřího parkoviště s téměř 500 místy či obchodního komplexu o rozloze do 6000 m2 podle zákona nebudou (v prvním případě již nyní nejsou) posuzovány dopady na přírodu, životní prostředí a lidské zdraví. K rozhodování o umístění a provedení stavby nesmí lidé ze sousedství poslat úřadům žádnou připomínku. Evropská směrnice o posuzování vlivů na životní prostředí přitom stanoví, že nastavené limity nesmí zabránit posuzování dopadů většiny záměrů příslušného typu. Pokud tedy většina parkovišť bude stavěna bez posouzení EIA, znamená to porušení směrnice se všemi právními a finančními důsledky pro český stát.

 

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz