Sdružení Calla
  Dnes je 25. září 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva Cally ze dne 24. července 2017

V Pískovně Lžín našly útočiště ohrožené druhy

Desítky vzácných a ohrožených druhů našly útočiště v malé pískovně nedaleko obce Lžín na Soběslavsku, o kterou dlouhodobě pečuje nezisková organizace Calla. V tomto týdnu byla k vjezdu do pískovny instalována nová informační tabule, která obsahuje informace o pískovně a zajímavých druzích rostlin a živočichů, které ji obývají.

„O pískovnu jsme se začali zajímat v roce 2009 kvůli velké hnízdní kolonii ohrožených břehulí říčních, kterým zde každoročně obnovujeme hnízdní stěnu. Díky pozdějším biologickým průzkumům jsme však zjistili, že význam této lokality pro ochranu přírody je daleko větší. Proto jsme zpracovali návrh na přechodně chráněnou plochou, kterou vyhlásil Městský úřad Soběslav v roce 2011,“ vrací se do ned Jiří Řehounek, který má v Calle na starosti projekty na ochranu přírodovědně zajímavých pískoven.

V upravené stěně totiž hnízdí nejen břehule, ale také samotářské včely, včetně několika vzácných a ohrožených druhů. Tato skupina přitom patří ve střední Evropě k vůbec nejohroženějším. Zatím bylo zatím v této malé pískovně (rozloha cca 0,5 ha) identifikováno asi sto druhů hmyzu. Kromě už zmíněných samotářských včel jde také o pískomilné střevlíky a svižníky, mravkolvy, 18 druhů denních motýlů nebo zajímavé zástupce dvoukřídlého hmyzu. Z chráněných druhů obratlovců můžeme jmenovat např. čolka obecného, ještěrku obecnou nebo ťuhýka obecného. Rostou zde také pískomilné a mokřadní rostliny, z vzácnějších druhů např. bělolist nejmenší, rozrazil štítkovitý nebo masožravá bublinatka jižní.

„Vyhlášení přechodně chráněné plochy určitě neznamená, že by byl do pískovny zakázán vstup. Mnoho místních druhů je vázáno na narušovaná stanoviště, např. písčiny nebo suché trávníky, a pohyb lidí po pískovně pomáhá tato místa udržovat ve vhodném stavu. I proto se snažíme milovníky přírody do pískovny spíše přilákat, naposledy třeba s pomocí tzv. cache,“ říká Jiří Řehounek a dodává: „Pouze v hnízdním období břehulí od konce dubna do srpna žádáme návštěvníky, aby se dlouho nezdržovali v bezprostředním okolí hnízdní stěny. Pozorování zpovzdálí však břehulím nevadí.“

Informace o lžínské pískovně, ale i dalších přírodovědně zajímavých lokalitách naleznou zájemci na specializovaném webu „Objevte svou pískovnu“ (www.calla.cz/objevtesvoupiskovnu). Nová informační tabule byla vytvořena za podpory Jihočeského kraje. Na obnovu hnízdní stěny přispěli také drobní dárci v projektu „Adoptujte břehuli!“ (www.calla.cz/brehule).

 

Kontakt:

RNDr. Jiří Řehounek (Calla) – 605 066 898, RehounekJ@seznam.cz

 

 

Finančně podpořeno Jihočeským krajem v rámci dotačního programu.


 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz