Sdružení Calla
  Dnes je 25. září 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti ze dne 8. ledna 2018

Prodloužení doby platnosti průzkumných území do konce roku 2017 neplatí Ministr Brabec musí nejdříve rozhodnout o odvoláních obcí a spolků

Obce a spolky ze všech čtyř lokalit, ve kterých Ministerstvo životního prostředí v polovině prosince rozhodlo o prodloužení doby platnosti průzkumných území pro geologické práce pro vyhledávání hlubinného úložiště vyhořelého paliva do konce roku 2017, se proti tomuto verdiktu odvolaly.  Nově tak musí rozhodnout ministr životního prostředí Richard Brabec. Teprve pokud by rozhodnutí svých podřízených potvrdil, platnost prodloužená na několik posledních dnů loňského roku by začala platit. Na lokalitách Březový potok (blízko Horažďovic), Čertovka (u Lubence), Magdaléna (u Jistebnice na Táborsku) a Čihadlo (u Lodhéřova na Jindřichohradecku) se odvolalo celkem 12 měst a obcí a 4 spolky, k nimž se přidala celostátní Calla – Sdružení pro záchranu prostředí.

      Mezi hlavní výhrady, které obce i spolky uvedly, patří, že nebylo splněno několik zákonných podmínek pro prodloužení doby platnosti včetně chybějícího oprávnění Správy úložišť radioaktivních odpadů k provádění hornických prací [1].  SÚRAO samo opakovaně potvrdilo, že k provedení plánovaných geologických prací vlastně průzkumná území nepotřebuje a tyto práce začalo uskutečňovat jako výzkum, k němuž průzkumná území nejsou potřebná [2].

     Platforma proti úložišti již dříve upozornila, že skutečným důvodem celého manévru, kdy měla být platnost povolení prodloužena jen na pár posledních dnů v roce, je umožnit vyplacení motivačních příspěvků pro obce z jaderného účtu v celkové výši převyšující 51 milionů korun [3].  Jestliže bude stejným způsobem zpětně prodloužena platnost průzkumných území i pro zbývající tři lokality v kraji Vysočina, odčerpá se z jaderného účtu dalších 42 milionů korun.

Petr Nohava, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: „Je to jednoduché – v případě, že Správa úložišť prováděla v roce 2017 výzkumné práce, je prodloužení průzkumných území bezpředmětné a jediným důvodem je získání souhlasu obcí skrze příspěvky z jaderného účtu. Jestliže Správa prováděla průzkumné práce, činila tak bez platného povolení a porušovala zákon.“

Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 35 členů (23 obcí a měst a 12 spolků) za účelem prosazování takového způsobu hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy. www.platformaprotiulozisti.cz

 

Další informace může poskytnout:

Ing. Petr Nohava, starosta obce Pluhův Žďár a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti,         
tel.: 725 972 632, email: pnohava@gmail.com

 

Poznámky:

[1] Příkladem odvolání/rozklad, které proti rozhodnutí Ministerstva životního prostředí o prodloužení doby platnosti rozhodnutí o stanovení průzkumného území Čihadlo podaly město Deštná, obce Světce a Pluhův Žďár: http://www.nechcemeuloziste.cz/cs/lokality/cihadlo/pravni-stav-cih/rozklad-destne-svetcu-a-pluhova-zdaru-proti-rozhodnuti-mzp-o-prodlouzeni-doby-platnosti-pruzkumneho-uzemi-cihadlo.html
[2] Správa úložišť radioaktivních odpadů v letošním roce mnohokrát otevřeně sdělila, že průzkumné území nepotřebuje a ani nepotřebovala, aby získala informace potřebné pro rozhodnutí o vhodnosti lokalit pro hlubinné úložiště. Například: „SÚRAO konstatuje, že zamítavé stanovisko MŽP (k prodloužení tzv. „průzkumného území pro zvláštní zásah do zemské kůry“) nemá vliv na průběh hodnocení stávajících lokalit.“ (zdroj: https://www.surao.cz/clanek-406-stanovisko-surao-k-zastaveni-rizeni-k-prodlouzeni-platnosti-stanoveni-pruzkumnych-uzemi-na-7-lokalitach), obdobně ve zpravodaji Zprávy ze Správy z jara 2017 nebo podzimu 2017 (viz www.surao.cz) a v dalších veřejných vyjádřeních představitelů SÚRAO.
Geologické práce, které měly proběhnout jako geologické průzkumy v souladu se zákonem č. 62/1988 Sb., o geologických pracích byly Správou úložišť účelově označeny jako geologické výzkumy a v plném rozsahu podle schválených Projektů geologicko-průzkumných prací pro jednotlivé lokality proběhly nebo dosud probíhají v rámci uzavřených zakázek, které SÚRAO zadala.
SÚRAO potvrdila nepotřebnost prodloužení doby platnosti průzkumných území také ve sdělení Ministerstvu životního prostředí z 22. 11. 2017. Přestože v roce 2017 neměla platná průzkumná území, zjistila potřebná data: „Na základě vyhodnocení dat získaných v rámci geologických prací učinil žadatel závěr, že v dané lokalitě již disponuje dostatečným množstvím geologických dat, jejichž získání bylo účelem dané etapy průzkumných geologických prací.“
[3] V souladu s atomovým zákonem č. 263/2016 Sb. jsou vypláceny finanční příspěvky z jaderného účtu obcím, na jejichž území jsou stanovena průzkumná území pro zvláštní zásahy do zemské kůry pro vyhledávání úložiště. Celkem to každoročně činí více než 93 milionů korun.

 

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz