Sdružení Calla
  Dnes je 25. září 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva Cally a Hnutí DUHA ze dne 4. prosince 2020

Podepíší poslanci vládě bianco šek na nový reaktor?

Na řadě je třetí čtení zákona o podpoře jaderné energetiky

Poslanecká sněmovna bude zřejmě již dnes v závěrečném třetím čtení projednávat vládní návrh zákona o podpoře nových jaderných reaktorů [1]. Celkově jde o kontroverzní zákon, který fakticky staví jaderné bloky mimo konkurenci na trhu s elektřinou a přenáší podnikatelské riziko na spotřebitele elektřiny a státní rozpočet. Proto by si zasloužil podporu návrh poslance Jana Čižinského na jeho zamítnutí.  Částečné zlepšení mohou přinést pozměňovací návrhy Petra Třešňáka a Lukáše Černohorského (oba Piráti), které omezí garantovanou výkupní cenu elektřiny z nového reaktoru. Důležité jsou také „bezpečnostní pojistky“ v návrzích Jana Bartoška (KDU-ČSL) a Jana Lipavského (Piráti), které mají zamezit, aby veřejná podpora šla do kapes Česku nepřátelských režimů [2]. 

Hlavní problematické body vládního návrhu zákona ale zůstanou – je jím nelimitovaná výhodná vládní půjčka na investici a na nejméně 30 let garantovaná výkupní cena pro elektřinu z nových reaktorů s možností prodlužování až do konce životnosti reaktorů. Další zásadní nedostatky návrhu zákona jsou popsány v příloze.

Schválením vládního návrhu zákona pak Parlament ztratí poslední možnost, jak ovlivnit, v jaké výši a komu by měla jít štědrá veřejná podpora.
  
Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, řekl: “Ministr Havlíček neříká pravdu o ceně reaktoru a skutečných dopadech do cen elektřiny. V případě jediného reaktoru se s ohledem na jiné srovnatelné projekty bavíme o investici ve výši nejméně 230 miliard korun. Veřejná podpora tak bude mít citelné dopady do ceny elektřiny a na státní rozpočet.”

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: Za pár let se skoro jistě ukáže, že odhady 160 miliard korun za reaktor byly přehnaně optimistické. Vedoucí představitelé ČEZ přijdou za budoucí vládou jednat o další půjčce kolem stovky miliard. Místo argumentů budou mít v aktovce paragrafy zákona z roku 2020. Myslím, že tímto zákonem budou mít hlavní problém energetické firmy, které žádný reaktor neplánují stavět.“

 

Kontakty:

Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, 602 282 399, edvard.sequens@calla.cz
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz

 

Přílohou:


Stručné zásadní výhrady k návrhu zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice, sněmovní tisk 966, Calla a Hnutí DUHA

 

Poznámky:

[1] Vládní návrh zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice a o změně zákona č. 165/2000 Sb., o podporovaných zdrojích energie,https://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=8&CT=966&CT1=0
[2] Pozměňovací návrhy jsou dostupné na webu Poslanecké sněmovny: https://www.psp.cz/sqw/ppn.sqw?ct=966&o=8

 

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz