Sdružení Calla
  Dnes je 25. září 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka


Tisková zpráva Platformy proti hlubinnému úložišti ze dne 5. dubna 2022

9. dubna 2022: lokality propojí společný Den proti úložišti

Po přestávce vynucené pandemií koronaviru chystají se obce z lokalit vybraných pro hledání hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů v sobotu 9. dubna 2022 připomenout své oprávněné záj-my na společném Dnu proti úložišti. Jedná se již o 6. ročník, během nějž obce i spolky ve spolupráci s Platformou proti hlubinnému úložišti pořádají shromáždění, happening, běžecké štafety, cyklojízdu, vycházku, koncert či vystoupení starostů, které mají poukázat na fakt, že výběr místa pro úložiště až doposud probíhal bez ohledu na ně a že nejsou plněny předvolební sliby stran vládní koalice a programové prohlášení vlády [1].

V první řadě jde o posílení práv dotčených obcí a jejich obyvatel při rozhodování o výběru a povolování hlubinného úložiště.  Návrh nového zákona, který připravilo minulé vedení Ministerstva průmyslu a obchodu, je v tomto ohledu nedostatečný a nemůže zajistit respektování zájmů obcí a jejich občanů, jak je požaduje atomový zákon i evropská směrnice o jaderných odpadech [2].

Samosprávám i obyvatelům vybraných obcí také chybí vážně vedená debata o možnostech, jak naložit s dlouhodobě nebezpečným dědictvím jaderné energetiky.  Trvalé uložení do zemských hlubin, které bude muset garantovat nemožné -  bezpečnost po statisíce let – nemůže být jediným řešením.

Petr Klásek, starosta obce Chanovice a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti řekl: Plně si uvědomujeme současnou složitou situace v Česku a v Evropě. Dva roky covidových opatření a především úmrtí a nemoci našich spoluobčanů nás nutí uvažovat nad mnohými souvislostmi denního žití. Vedení obcí si plně uvědomuje složitost energetických a dalších dopadů válečných bojů na Ukrajině. Nyní i my musíme spolupracovat za zajištění pobytu uprchlíků v našich obcích, jen v chanovické oblasti se aktuálně jedná o 90 osob. Chápeme též nutnost chodu jaderných elektráren.

Přesto musíme dát najevo, že státní instituce, především Ministerstvo průmyslu a obchodu a Správa úložišť radioaktivních odpadů, naprosto přehlíží desetitisíce našich občanů při řešení, jak skladovat vyhořelé jaderné palivo. Instituce dopady na lokalitu s podzemní plochou úložiště až 500 hektarů a trvalé uložení nebezpečného materiálu na desítky tisíciletí bagatelizují. Ale v dotčených lokalitách žijí lidé a chtějí své obce plnohodnotně předat dalším generacím.“

Podrobnosti k akcím Dne proti úložišti na jednotlivých lokalitách tak, jak mohou být ještě upřesňovány pořadatelia kontakty na ně, naleznete na webových stránkách www.platformaprotiulozisti.czawww.nechcemeuloziste.cz.

Platforma proti hlubinnému úložišti sdružuje 51 členů (35 obcí a měst a 16 spolků) za účelem prosazení změny v přístupu státu k nakládání s vyhořelým jaderným palivem a dalšími radioaktivními odpady, který se nebude omezovat jen na hlubinné úložiště. Platforma dále prosazuje, aby rozhodnutí o výběru lokality pro případné ukládání bylo podmíněno předchozím souhlasem dotčených obcí. www.platformaprotiulozisti.cz

 

Další informace mohou poskytnout:

Informace k akcím v lokalitě Březový potok a celkově ke Dni proti úložišti:
Petr Klásek, starosta obce Chanovice a mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, tel.: 606 745 795, e-mail: obec.chanovice@email.cz
Informace k akci v lokalitě Horka:
Petr Piňos, starosta obce Budišov, tel.: 724 857 095, e-mail: pinos@mestysbudisov.cz
Oldřich Svoboda, spolek Zdravý domov Vysočina, tel.: 602 788 543, e-mail: oldrich.svoboda@sva.cz
Informace k akci v lokalitě Hrádek:
Petr Kovář, spolek Roztoč kolektiv, tel.: 732 264 224, e-mail: kalambur@centrum.cz
Informace k akci v lokalitě Čihadlo:
Petr Nohava, starosta obce Pluhův Žďár, tel.: 725 972 632, e-mail: starosta@obecpluhuvzdar.cz

 

Poznámky:

[1] "Posílíme práva dotčených obcí při případném rozhodování o umístění hlubinného úložiště. Jsme otevřeni i jiným řešením, než je konečné hlubinné úložiště v ČR.", Programové prohlášení vlády
[2] Atomový zákon č. 263/2016 Sb., par. 108 odst. (4): „Postup při stanovení průzkumného území pro ukládání radioaktivního odpadu v podzemních prostorech, postup při stanovení chráněného území pro ukládání radioaktivního odpadu v podzemních prostorech, postup při povolování provozování úložiště radioaktivního odpadu a postup, jak zajistit respektování zájmů obcí, kterým náleží příspěvek z jaderného účtu dle § 117 odst. 1, a jejich občanů v těchto procesech, stanoví zvláštní zákon.“.
Směrnice Rady 2011/70/Euratom v článku 10 Transparentnost, odst. 2 žádá: „Členské státy zajistí, aby veřejnost měla v souladu s vnitrostátními právními předpisy a mezinárodními závazky potřebnou příležitost účinně se účastnit procesu rozhodování týkajícího se nakládání s vyhořelým palivem a radioaktivním odpadem.“

 

 

 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz