Sdružení Calla
  Dnes je 25. září 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Lyžování Smrčina - Hraničník

Aktuality:

16. 2. 2018 - Na webových stránkách České televize můžete shlédnout aktuální dokument z cyklu "Nedej se!" pod názvem "Držte se, jedeme z kopce!" Jeho tématem se staly lyžařské areály a vliv umělého zasněžování sjezdovek na přírodu. Mimo jiné se hovořilo i o zkušenostech Cally s kampaní na záchranu unikátní přírody Boletic před lyžařskými areály Chlum a Špičák nebo o prozatím pozastaveném projektu sjezdovky na Smrčině.

3. 11. 2014 - Ministerstvo životního prostředí vydalo nesouhlasné stanovisko EIA k záměru lanovky a sjezdovky na šumavský Hraničník. Ministerstvo na základě zpracovaných posudků muselo dojít k závěru, který říkáme od počátku - dopady na životní prostředí by byly tak zásadní a v rozporu s českými i evropskými předpisy na ochranu přírody, že stavbu nelze povolit. Oproti tomu jsou úvahy samospráv, že lanovka by nastartovala rozvoj šumavských obcí, jen spekulacemi. Více v tiskové zprávě.

31. 3. 2014 - Ministerstvo životního prostředí zveřejnilo další posudek, který vystavuje stopku projektu vysoce kapacitní lanovky a sjezdovky na šumavský Hraničník napříč první, nejcennější zónou Národního parku Šumava. Realizace areálu by měla tak závažné negativní důsledky pro chráněnou přírodu, že projekt nemůže být ministerstvem schválen. Na nepřijatelné dopady projektu na přírodu dlouhodobě kromě vědců upozorňuje i Calla. Podrobnosti v tiskové zprávě.

28. 8. 2013 - Ministr životního prostředí Podivínský při své návštěvě šumavského Hraničníku, kde hrozí lanovka se sjezdovkou použil jednostranné informace v její prospěch. Proto jsme se mu (Calla, Česká společnost ornitologická, Hnutí DUHA a Okrašlovací spolek Zdíkovska) poslali otevřený dopis s poukázáním na ty nejzásadnější omyly a pozvali ho na místo znovu, aby si mohl vyslechnout také názory vědců a seznámit se se studiemi, které k problematice existují.

14. 1. 2012 - Návrh zákona o Národním parku Šumava předložený ministrem Chalupou by měl umožnit výstavbu lanovky na vrchol Hraničníku v přírodně velmi cenné oblasti. Z území národního parku má být vyčleněn koridor o ploše 13,7 ha, na němž bude zrušena dnešní 1. a 2. zóna nejpřísnější ochrany. Součástí ministerského návrhu je souhlas se stavbou "evakuační trati pod lanovkou". Fakticky jde o sjezdovku. Podrobnosti v tiskové zprávě.

19. 12. 2010 - Calla zaslala jihočeskému krajskému úřadu nesouhlasné vyjádření k plánům na stavbu lanovky a sjezdovky na šumavský Hraničník v rámci hodnocení vlivů tohoto záměru na životní prostředí. Kromě vysoce kapacitní lanovky mezi Klápou a vrcholem Hraničníku, která má přepravit 1540 až 2700 osob za hodinu, restaurace a rozhledny na vrcholu, je nově naplánována i sjezdovka s umělým zasněžováním. Hodnotitelé sami dospěli k závěrům o významných dopadech na chráněnou přírodu. Celé vyjádření Callly. Více v tiskové zprávě.

16. 12. 2010 - Lanovka přes první zónu Národního parku Šumava na Hraničník, rozšíření silnice z Nové Pece na Zadní Zvonkovou, golfové hřiště ve Stožci, velký lyžařský areál na Špičáku nebo sjezdovka na Boubíně. To jsou jen některé z kontroverzních projektů zahrnutých v rozvojové koncepci, podle které se budou tvořit nové územní plány. 17. prosinec je posledním dnem, kdy se může veřejnost vyjádřit k Zásadám územního rozvoje Jihočeského kraje (dále ZÚR), v nichž je koncepce zahrnutá. Ekologické organizace varují, že se kvůli ní přemění jižní část Šumavy na lunapark. Více v tiskové zprávě.

18. 1. 2010 - konala se beseda v cyklu Zelených čtvrtků "Smrčina - lyžařů ráj?" s ředitelem Národního parku Šumava Ing. Františkem Krejčím. Bude se na české straně Smrčiny lyžovat? Jde skloubit NP Šumava s rozvojovými projekty na pravém břehu Lipna? Na vrcholy lanovkou či ekobusy? Tisková zpráva k besedě.

25. 7. 2009 - Osm nebo čtyřistašedesát tisíc? Podle výsledků průzkumu veřejného mínění společnosti STEM, který byl zaměřen na problematiku Šumavy, si 73 procent Jihočechů (to reprezentuje 460 tisíc obyvatel regionu) myslí, že ochrana přírody v kraji má mít přednost před nejrůznějšími rozvojovými projekty. Více v tomto článku.

24. 2. 2006 - "Realizace lyžařského areálu Smrčina v každé z variant, navržených v Územního plánu Jihočeského kraje, je v rozporu s ochrannými podmínkami NP Šumava" uvádí zpracovatelé posudku vlivu na životní prostředí z Atelier T-plan. Více tisková zpráva.

9. 10. 2001 - tisková zpráva z 9. října k odeslání druhé várky podepsaných petičních archů

Regionální politici se velmi intenzivně snaží prosadit výstavbu nového lyžařského areálu s lanovkou na Smrčině, případně sousedním Hraničníku na pravém břehu Lipna. Záměr je situován do velmi cenného území z hlediska ochrany přírody, které je dnes chráněno statutem Národního parku Šumava (včetně jeho nejpřísněji chráněných prvních zón), kde podobné aktivity nemají místo.

Proti záměru vznikla petice, jejíž výsledky byly předány v roce 2002.
Text a info o petici zde.

Pohled na masív Smrčiny
Pohled na masív Smrčiny
nahoru
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz