Sdružení Calla
  Dnes je 25. září 2024  | Hlavní stránka | Energetika | Ochrana přírody | Odpady | Ekoporadenství | Zpravodaj Ďáblík Anglická vlajka

Aktuality

Calla - Sdružení pro záchranu prostředí

Aktuality:

  18. 9. 2024 - Spolu s Jihočeskými matkami Vás zveme na besedu s Oldřichem Sklenářem, analytikem Asociace pro mezinárodní otázky na téma "Malé modulární reaktory - více otázek než odpovědí". Koná se v přednáškovém sále Jihočeské vědecké knihovny 24. září od 17 hodin. Jak jsou technologie malých modulárních reaktorů připravené k nasazení do praxe? Jaké by nakonec mohly stát v Temelíně a kdy? Jde o bezpečnější a levnější řešení než jsou velké reaktory? A jsou vůbec malé? Zbaví nás jaderného odpadu? Pomohou nám vyřešit globální změny klimatu? Plakátek ke stažení.
  18. 9. 2024 - Aktuální díl pořadu Nedej se! se věnuje městským trávníkům a ochraně biodiverzity. Točil se v červnu v Praze a Českých Budějovicích a můžete se na něj podívat na webu České televize.
  11. 9. 2024 - Z důvodu velmi nepříznivé předpovědi počasí musíme přírodovědnou vycházku "Za netopýry na Vrbenské rybníky" přesunout z pátku 13. září na pátek 27. září. Začne v ekocentru Cassiopeia v 18 hodin a provázet během ní budou Petra Schnitzerová a Olga Růžičková z České společnosti pro ochranu netopýrů. Další podrobnosti se dozvíte z pozvánky.
  11. 9. 2024 - Pozor změna: Zářijová beseda z cyklu Zelené úterky bude v jiných prostorách, než obvykle. Jmenuje se "Obnova přírody je zákon" a do Českých Budějovic na ni přijede Vojtěch Kotecký z Centra pro otázky životního prostředí UK. Začíná v 17:30 a proběhne mimořádně v Rabenštejnské věži (Panská 207/4, České Budějovice). Více informací v aktualizované pozvánce.
Platforma proti úložišti
  31. 8. 2024 - Již jeden a půl roku vzdorují obce, které se ocitly v hledáčku státu jako potenciální lokality pro vybudování konečného hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů, tomuto ohrožení. Správa úložišť po tuto dobu usiluje o stanovení průzkumných území pro geologické práce ve čtyřech lokalitách - Březový potok v Pošumaví, Janoch u Temelína na Českobudějovicku, Hrádek na Jihlavsku pod Čeřínkem a Horka na Třebíčsku. V čem je problém a co lze dále čekat? Přečtěte si tiskovou zprávu.
Ďáblík
 

28. 8. 2024 - Připravili jsme pro Vás nové číslo zpravodaje Ďáblík (v pořadí 248.). Začínáme pozitivně o začátku platnosti evropského nařízení o obnově přírody. Co to přinese naší přírodě, o tom si budeme povídat na Zeleném úterku v září, tak nezapomeňte na pozvánky. Rostou počty tetřevů i bílých čápů a konečně byl odsouzen další myslivec travič. Na druhou stranu se naši ministři zalekli kampaně nazvané nesprávně "český green deal" a couvají ze schválení potřebných klimatických i energetických strategií. Přečtěte si, jak to komentují nevládní organizace. Archiv dosud vydaných Ďáblíků najdete ZDE.

  22. 8. 2024 - Ministerstva průmyslu a obchodu i životního prostředí v tichosti upravily návrhy Státní energetické koncepce ČR a Politiky ochrany klimatu v ČR. Nově předložené dokumenty obsahují nižší cíle pro snižování emisí skleníkových plynů a ochranu klimatu pro roky 2030 i 2050. Ekologické organizace to považují za špatný krok na úkor ochrany životního prostředí i modernizace ekonomiky. Více v tiskové zprávě.
  7. 8. 2024 - Calla srdečně zve všechny zájemce o přírodu na exkurzi "Příroda v Pískovně Třebíčko", která proběhne v sobotu 7. září. Povedou ji mykoložka Martina Vašutová, mykolog Jiří Janda, ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek. Sraz účastníků bude v 8:30 na nádraží v Borovanech nebo v 9:30 přímo v pískovně. Další informace nejdete v pozvánce.
  31. 7. 2024 - Po rozhodnutí vlády o výběru korejské KHNP jako dodavatele nových reaktorů pro Dukovany a možná i Temelín na to téma hovořil Edvard Sequens z Cally také pro pořad Interview Českého rozhlasu Plus. Poslechněte si rozhovor.
  27. 7. 2024 - Schválení strategických dokumentů, které určí energetickou a klimatickou politiku našeho státu na dalších 25 let vláda ČR opět odložila. Jedná se o Státní energetickou koncepci, Politiku ochrany klimatu a Národní klimaticko-energetický plán. Organizace, mají k obsahům vážné výhrady a vyzývají vládu k přijetí takových ambiciózních energetických a klimatických strategií, které povedou k co nejvyšší energetické soběstačnosti domácností, zajistí co nejvíce levné a čisté elektřiny a rozsáhlé úspory tepla. Více v tiskové zprávě.
  23. 7. 2024 - V pískovně Cep II byl letos znovu objeven vzácný brouk svižník písčinný. Jeho výskyt je vázaný na plochy přírodě blízké obnovy, na jejichž vytváření se kromě těžební firmy, Správy CHKO Třeboňsko a vědců podílí také Calla. Více se dozvíte v naší aktuální tiskové zprávě.
  18. 7. 2024 - Vláda rozhodla, že budoucnost české jaderné energetiky má být spojena s jihokorejskou státní firmou KHNP, která by měla postavit dva nové reaktory v Dukovanech. S vládním rozhodnutím jsou spojena rizika pro českou energetiku, protože reaktory APR1000, které má firma stavět, ještě nikde na světě nestojí a ani si je nikdo jiný neobjednal. Projekt je navíc ohrožen probíhající arbitráží mezi KHNP a Westinghouse. Více v tiskové zprávě.
  18. 7. 2024 - Květnaté pásy v českobudějovickém parku Stromovka prošly v červenci výběrovou sečí, která by měla podpořit kvetoucí byliny. Zároveň probíhá i jejich entomologický monitoring, který Calla koordinuje. Více informací o květnatých pásech ve městech se dočtete v naší publikaci.
  17. 7. 2024 - Kriticky ohrožení čmeláci klamaví se letos v Českých Budějovicích objevili na dalších místech. Pro svůj život potřebují velké a kontinuálně dostupné porosty bobovitých rostlin, které se jim snažíme poskytovat v rámci mozaikového sečení trávníků. Více se dozvíte z tiskové zprávy.
  15. 7. 2024 - Masivní rozvoj jaderné energetiky za každou cenu navzdory levnějším a dostupným alternativám jako řešení pro naši energetickou budoucnost, tak by se dal nazvat přístup zodpovědných politiků k přípravě strategických dokumentů, které budou rámovat českou energetickou budoucnost. Dalším generacím pak zanechají citelné zadlužení státní pokladny a vysoké náklady spotřebitelů elektřiny po dlouhé desítky let. Více v tiskové zprávě.
  2. 7. 2024 - Konec června byl tradičně ve znamení terénních akcí v jihočeských pískovnách. Kromě biologických průzkumů máme za sebou např. projektový den v Pískovně Ledenice ve spolupráci s místní základní školou nebo exkurze pro studenty oboru "Ekologie a životní prostředí" na SUPŠ Karlovy Vary. Tipy na výlety do zajímavých jihočeských pískoven najdete na webu Objevte svou pískovnu. Více v tiskové zprávě.
  1. 7. 2024 - Letošní ročník Nuclear Energy Conference 2024 spolupořádaný Callou pod názvem "Rizika české jaderné zakázky století" se uskutečnil v Praze 19. června. Na webu nec2024.jadernaenergetika.eu se můžete podívat na fotografie a zejména se seznámit s prezentacemi odborníků z Francie, Spojených států a Jižní Koreje, jak nahlížejí na hospodářské výsledky a perspektivy účastníků tendru na výstavbu nových jaderných reaktorů. Rovněž s příspěvky panelistů, kteří se zamýšleli nad ekonomickými, sociálními a dalšími aspekty českého jaderného tendru.
  28. 6. 2024 - Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo výsledky druhé části veřejné konzultace nového Vnitrostátního plánu ČR v oblasti energetiky a klimatu. Z výsledků vyplývá, že lidé chtějí ambicióznější klimaticko-energetickou strategii ČR, než uvádí vládní návrh dokumentu. V tom jsou zajedno s nevládními ekologickými organizacemi. Více v tiskové zprávě.
  24. 6. 2024 - Calla, Biologické centrum AV ČR a Přírodovědecká fakulta JU pořádají v pondělí 9. září 2024 odborný seminář "Přírodě blízké hospodaření na rybnících". Akce proběhne od 9:30 v prostorách PřF JU a zaměří se na význam rybníků, jejich živinovou zátěž, kontrolu rybničního hospodaření nebo různé důležité skupiny organismů. Další informace najdete v pozvánce.
  20. 6. 2024 - Účastníci tendru, na jehož základě hodlá Česká republika a ČEZ investovat stovky miliard korun do výstavby jednoho až čtyř nových jaderných bloků, rozhodně nejsou v optimální kondici. Experti, kteří EDF, KHNP a Westinghouse dlouhodobě sledují v jejich domovských zemích, soudí, že firmy dosud nevyřešily zásadní problémy, které zkomplikovaly jejich nedávné projekty. Příspěvky expertů byly předneseny na dnešní Nuclear Energy Conference 2024 "Rizika české jaderné zakázky století", kterou pořádaly Hnutí DUHA, Calla a Jihočeské matky. Více v tiskové zprávě.
  16. 6. 2024 - Právě vydaná studie organizace Fakta o klimatu, která zkoumala varianty úplné dekarbonizace české elektroenergetiky do roku 2050, ukazuje, že pro snižování ceny elektřiny má jednoznačně největší potenciál masivní rozvoj větrných elektráren. Na druhém místě v efektu na snižování ceny elektřiny jsou úspory energie, následuje rozvoj fotovoltaiky a posílení přeshraničního propojení Česka na sousední země. Více v tiskové zprávě.

Skryj starší aktuality » Zobrazit starší aktuality »

Cep
  27. 5. 2024 - Krajský úřad rozhodl, ve zjišťovacím řízení EIA, že záměr na těžbu štěrkopísku v Krašlovicích u Vodňan bude posuzován podle zákona. Vlivy záměru na životní prostředí tak může i nadále připomínkovat veřejnost. Krajský úřad vyhověl připomínkám místní veřejnosti i Cally. Více informací zjistíte ne webu CENIA.
  8. 5. 2024 - Poslední dvě firmy zbývající v tendru na nový atomový reaktor v Dukovanech, z něhož se stal tendr i na potenciální stavbu dalších tří jaderných bloků, odevzdaly k dnešnímu dni své nabídky. Ať již jde o reaktor EPR1200 od EDF nebo APR1000 od KHNP, jde o nové typy, které ještě nikde na světě nestojí ani si je nikdo jiný neobjednal. Evropská komise rovněž dnes po dvou letech šetření odsouhlasila možnost veřejné podpory pro pátý dukovanský blok. Přečtěte si tiskový komentář Cally.
  16. 4. 2024 - Na dubnovou besedu z cyklu Zelených úterků jsme si pozvali zooložku a specialistku na rysy z ALKA Wildlife Terezu Minárikovou. Pod názvem "Pytláctví - hlavní hrozba pro rysí populaci" se za zájmu pozvané veřejnosti konala 16. dubna v českobudějovickém klubu Horká vana. Potkat kriticky ohroženého rysa ostrovida v přírodě je zážitek na celý život. Odlehlé lesy jihu Čech jsou přitom domovem česko-bavorsko-rakouské populace této chráněné šelmy. Přesto to u nás má rys nahnuté, protože jeho rodiny jsou jak v Pošumaví, tak v Novohradských horách decimovány především pytláky a z přírody mizí. Co s tím můžeme dělat a jak toto barbarství zastavit?
  11. 4. 2024 - Pro zmírňování klimatických rizik v následující kritické dekádě je zásadní, aby Evropská unie pokračovala v ambiciózních klimatických politikách a aby i za přispění České republiky byla Zelená dohoda pro Evropu a její širší cíle výslovně zmíněny ve Strategické agendě EU, která bude mít zásadní dopad i na strategické směrování nové Evropské komise. Společné stanovisko nevládních organizací věnujících se ochraně klimatu a životního prostředí k prioritám ČR pro Strategickou agendu Evropské unie pro období 2024–2029.
  6. 4. 2024 - Sobotu 20. dubna 2024 si obce a spolky ohrožené projektem konečného hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů zvolily jako datum osmého ročníku společného protestu pod názvem Den proti úložišti. Ten má připomenout nesplněné sliby politiků o posílení práv dotčených obcí při rozhodování o úložišti, rizika spojená s nesmyslným urychlením programu hledání úložiště a také zapomenuté prohlášení vlády, že bude posuzovat i jiná řešení, než je rychlé zavezení problémových odpadů pod zem. Více v tiskové zprávě.
  19. 3. 2024 - Zelený úterek: "Lipno - rekreační areál bez limitů?" s Pavlou Setničkovou předsedkyní spolku Lipensko pro život se věnoval rychlé proměně krajiny kolem Lipna k horšímu. Vyrostla tu řada apartmánů, hotelů, přístavišť, sjezdovek a dalších zařízení určených pro rekreaci. Developerské projekty dále pohlcují volnou krajinu. Jak vážná je situace? Jaký je vliv na přírodu, krajinu a vodu v Lipně? A co se s tím dá udělat? Beseda se konala jako obvykle v českobudějovickém klubu Horká vana.
  7. 3. 2024 - Větší důraz na rozvoj obnovitelných zdrojů (OZE), odstranění zdlouhavých povolování i posílení sítí požadují od nové Státní energetické koncepce ČR nejen ekologické organizace, ale také obce, "uhelné" kraje, průmyslové svazy i některá ministerstva. Ukázalo se to v meziresortním připomínkovém řízení ke zmíněnému strategickému dokumentu předloženému Ministerstvem průmyslu a obchodu. Podrobněji v tiskové zprávě.
  4. 3. 2024 - Jedním z klíčových témat návštěvy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Praze bude snaha podpořit francouzskou státní EDF, která se uchází o stavbu nových jaderných reaktorů v České republice. Nahlédneme-li za propagandu používanou k prezentaci francouzsko-české jaderné spolupráce, vyplyne na povrch několik znepokojivých skutečností. Za prvé je to neúspěch při výstavbě nových jaderných elektráren nejen v zahraničí, ale i doma ve Francii. Tyto i další popisujeme v tiskovém komentáři.
  4. 3. 2024 - Majitel skupiny Sev.en Energy Pavel Tykač varuje, že už na jaře příštího roku z ekonomických důvodů uzavře své dvě uhelné elektrárny Chvaletice a Počerady a uhelné lomy Vršany a ČSA. Konec spalování uhlí je nutností a rychle se blíží. Potřebujeme proto bez odkladů zrychlit výstavbu zdrojů využívajících u nás dostupnou a bezemisní energii Slunce a větru, investovat do pružného řízení sítí a akumulačních systémů. Domácí úkoly máme také pořád ještě v oblasti úspor a energetické efektivity. Více v tiskové zprávě.
  28. 2. 2024 - Naše jaderné elektrárny vytvoří v průběhu svého plánovaného provozu nejméně čtyři tisíce tun vyhořelého jaderného paliva. Při prodloužení provozu a stavbě nových reaktorů bude množství problematického odpadu ještě výrazně vyšší. V čem je problém, jaká jsou rizika hlubinného úložiště a existují vůči němu alternativy? To se dozvíte v informační skládačce "Radioaktivní odpad: Kam s ním?", kterou vydala Calla. Stáhnete si ji ZDE.
  23. 2. 2024 - Bývalá pískovna a její okolí u města Borovany patří mezi oblíbené cíle místních obyvatel a přírodovědců. Najdeme tu i chráněné druhy rostlin, hub a živočichů. Jejich budoucnost zde ale mohou ohrozit plány na dolování živce, nyní probíhá posouzení vlivů na životní prostředí. Calla se v kauze také angažuje. Chcete-li vědět víc, podívejte se na dokument "Živo kolem živce" z cyklu Nedej se.
  20. 2. 2024 - Věděli jste, že rozhodnutí vlády o stavbě rovnou čtyř jaderných bloků zadluží i vaše děti? Podle už schváleného zákona bude nově na faktuře za elektřinu poplatek na výkup jaderné elektřiny, a to pravděpodobně až do roku 2100. To a mnohem víc se dozvíte ve videu ZA JÁDRO BUDOU PLATIT JEŠTĚ VAŠE DĚTI v cyklu Věděli jste.
  14. 2. 2024 - Česká republika plánuje výstavbu nových jaderných bloků ale stále neví, co udělá s radioaktivním odpadem. V užším výběru dnes zůstávají čtyři lokality. Toto semifinále ale nikdo nechce vyhrát. Proč bude pokračovat spor mez dotčenými obcemi a státem? Pusťte si aktuální díl Nedej se "Úložiště lidem navzdory". I Callu najdete v mozaice názorů, která v něm zazní.
  13. 2. 2024 - Poslanci odhlasovali novou vládní pravomoc. Kabinet může rozhodnout, kde bude vybudováno úložiště jaderného odpadu. Obě komory Parlamentu tak na to nemají vliv, jak požadoval Senát. Bude vláda respektovat názor obcí? V pořadu Pro a proti na Českém rozhlase Plus diskutují zástupce ředitele energetiky a jaderných zdrojů ministerstva průmyslu Tomáš Ehler a energetický konzultant společnosti Calla Edvard Sequens.
  13. 2. 2024 - Kniha "Žádná jaderná elektrárna v Zwentendorfu!" nabízí české veřejnosti hluboký pohled do rakouské duše a umožňuje ji rozumět alespoň těm, kteří to chtějí. Nejde ani tak o jaderné elektrárny, jako spíše o demokracii a otázku, zda má veřejnost vůbec právo do toho mluvit. Chcete si knihu přečíst?
  10. 2. 2024 - Dva strategické dokumenty - Státní energetická koncepce a Politika ochrany klimatu nyní připomínkují ministerstva. Ekologické organizace vítají shodu na ukončení využívání uhlí k energetickým účelům do roku 2033, na druhou stranu za problematické považují pomalý rozvoj obnovitelných zdrojů a nekritickou sázku na výstavbu jaderných elektráren, u níž hrozí, že závislost na fosilních palivech bude vystřídána závislostí na uranu. Celé stanovisko ekologických organizací zde.
  7. 2. 2024 - Evropská komise navrhuje snížit emise skleníkových plynů o 90 % do roku 2040 v porovnání s rokem 1990. Tento cíl leží nejníže na škále, jež doporučil Evropský vědecký poradní výbor pro změnu klimatu. Konec spalování fosilních paliv při pokrytí našich energetických potřeb bychom mohli řešit daleko rychleji a důrazněji, pokud bychom se v Česku neupínali k falešným, velmi drahým a vzdáleným cílům jako jsou jaderné reaktory všude, kam oko dohlédne. Každá koruna utracená jadernými snílky nám bude chybět. Tisková zpráva.
Platforma proti úložišti
  5. 2. 2024 - Vláda svým rozhodnutím závazně poptat po firmách EDF a KHNP až čtyři nové velké jaderné reaktory mění také parametry projektu budoucího hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva. Negativní dopady spojené s větším úložištěm budou také adekvátně větší, aniž mají samosprávy vybraných obcí demokratickou možnost o jeho umístění spolurozhodnout. O důvod více, aby poslanci vrátili do zákona alespoň kontrolní roli obou komor Parlamentu, jak požaduje Senát. Více v tiskové zprávě.
  30. 1. 2024 - Česko pokračuje v přípravě zásadních strategických dokumentů, které mají popsat cíle a postup v oblasti ochrany klimatu a transformace energetiky. Ministerstvo průmyslu a obchodu zahájilo druhou část veřejné konzultace nového Vnitrostátního plánu ČR v oblasti energetiky a klimatu (NECP). Do konzultace je možné se zapojit do 29. února prostřednictvím interaktivního formuláře. Další informace v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  27. 1. 2024 - Názor, že místní komunity se musí obětovat ve veřejném zájmu stavbě trvalého úložiště, se stal v posledních letech jedním z nejvíce citovaných kontroverzních argumentů, proč není možné posílit nedostatečná práva obcí při rozhodování o umístění hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů. Aktuální vyjadřování autora a nynějšího předsedy Nejvyššího správního soudu Karla Šimky ukazují ma jeho problém s nezávislostí na politicích. Více v tiskové zprávě.
Platforma proti úložišti
  23. 1. 2024 - Poslanecká sněmovna bude na své 87. schůzi rozhodovat o finální podobě zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm. Platforma proti hlubinnému úložišti vyzvala poslance, aby podpořili zákon v podobě vrácené Senátem. Ten chce do zákona vrátit spolurozhodující roli obou komor Parlamentu při zásadním rozhodování, pod kterými obcemi navždy skončí nebezpečný vysoceradioaktivní odpad. Podrobnosti v tiskové zprávě.
  12. 1. 2024 - Ekologické organizace přichází se souborem konkrétních doporučení vládě ČR, jak vyřešit připomínky k Národnímu klimaticko-energetickému plánu ČR, které v prosinci zaslala ve svém stanovisku Evropská komise. Týká se to zejména příliš nízkého podílu obnovitelných zdrojů, chybějících opatření pro sociálně spravedlivou transformaci ekonomiky, nedostatečně popsaných investičních potřeb a zdrojů na jejich pokrytí či příliš povrchní konzultace návrhu plánu s veřejností. Podrobněji v tiskové zprávě.
  29. 12. 2023 - Květnaté pásy v Českých Budějovicích hostí mnoho druhů samotářských včel a vos, včetně řady ohrožených druhů. Jejich monitoring odhalil v roce 2023 výskyt 132 druhů z této skupiny, z toho osm bylo ohrožených druhů řazených do červeného seznamu. K tématu si můžete přečíst zprávu.
Platforma proti úložišti
  21. 12. 2023 - Senátoři a senátorky projednali a vrátili do Poslanecké sněmovny zákon o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm vysoce radioaktivního odpadu a na podnět Hany Žákové chtějí do zákona vrátit spolurozhodující roli obou komor Parlamentu při zásadním rozhodování, pod kterými obcemi vysoceradioaktivní odpad navždy skončí. Senát ale odmítl návrhy na narovnání dnešního postavení dotčených obcí při rozhodování o úložišti, jež jim politici slibují dlouhé roky. Podrobněji v tiskové zprávě.
  19. 12. 2023 - I letos probíhal v Pískovně Ledenice kromě ochranářského managementu také biologický průzkum, který byl zaměřený hlavně na suchozemský hmyz. Celkem bylo zjištěno 149 druhů hmyzu, z nichž 15 je zařazeno do červeného seznamu ohrožených druhů. Výsledky průzkumu si nyní můžete přečíst v závěrečné zprávě.
  19. 12. 2023 - Evropská komise zveřejnila svoji reakci na český návrh Národního klimaticko-energetického plánu. Podle hodnocení Evropské komise obsahuje návrh plánu celou řadu nedostatků a jeho podoba neodpovídá dostatečnému příspěvku Česka k plnění celoevropských klimatických cílů. Také ekologické organizace v průběhu přípravy plánu upozorňovaly mimo jiné na příliš nízké cíle pro využití obnovitelných zdrojů energie, nerealistické plány budování nových jaderných elektráren a nedostatečné zapojení veřejnosti do celého procesu. Více v tiskové zprávě.
  18. 12. 2023 - Od roku 2017 krášlí park Stromovka a vědecký kampus v Českých Budějovicích tzv. květnaté pásy a po stejnou dobu probíhá i jejich monitoring. Pokud vás zajímá, co na nich letos rostlo a kvetlo, můžete se podívat do zprávy z botanického a vegetačního monitoringu.
  15. 12. 2023 - V Pískovně Ledenice jsme zakončili sezónu vyřezáním náletu na písčinách, v mokřadech a kolem tůní. Některé vrby také ořezáváme "na hlavu", Tipy na pozorování a fotografování přírody v pískovnách (nejen v Ledenicích) najdete na webu Objevte svou pískovnu.
  15. 12. 2023 - I letos se podařilo uskutečnit v Českých Budějovicích monitoring kvetoucích trávníků, které se sečou extenzivně a mozaikově. Kromě významu takové péče o městské trávníky se také podařilo potvrdit výskyt několika ohrožených druhů rostlin a hmyzu. K tématu si můžete přečíst zprávu z monitoringu rostlin a z monitoringu hmyzu.
  2. 12. 2023 - Od klíčových představitelů států, kteří právě jednají na 28. konferencí OSN o změně klimatu v Dubaji se čekají řešení, jak udržet globální změny klimatu v mezích, které budou pro lidstvo zvládnutelné a zajistí budoucnost dalším generacím. Premiér Fiala místo toho věnoval svoji pozornost "Deklarace ke ztrojnásobení jaderné energie", jejíž cíl je nedosažitelný a jen odvádí pozornost a finance od realističtějších řešení. Důvody se dozvíte v tiskové zprávě.
  30. 11. 2023 - Během monitoringu denních motýlů na květnatých pásech a kontrolních plochách v budějovickém parku Stromovka a vědeckém kampusu byl letos zaznamenán 151 jedinců patřících ke 14 druhům. Také letos hostily květnaté pásy a extenzivně sečené trávníky více druhů, než trávníky sečené intenzivně. Zájemci si mohou přečíst letošní závěrečnou zprávu z pera Jany Lipárové.
Platforma proti úložišti
  20. 11. 2023 - Poslanecká sněmovna schválila zákon o úložišti. Poslanci odmítli návrhy na posílení postavení dotčených obcí při rozhodování o úložišti, které jim politici slibují dlouhé roky. Z vládního návrhu zákona rovněž poslanci vyškrtli spolurozhodující roli Parlamentu, kterou starostům osobně slíbil ministr průmyslu Jozef Síkela. Starostové a veřejnost z dotčených obcí jsou velmi zklamání z tohoto postupu. Více v tiskové zprávě.
  7. 11. 2023 - Poslanci při jednání o novele zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury odsouhlasili nesouvisející přílepek na finanční podporu nových jaderných reaktorů cestou rozdílové ceny. Ten má zajistit jejich uplatnění na trhu způsobem, že na jejich drahou elektřinu mají spotřebitelé doplácet ještě dlouhá desetiletí. Více v tiskové zprávě.
  7. 11. 2023 - Přijali jste pozvání na besedu s fotografem a milovníkem přírody Václavem Sojkou pod názvem "České Švýcarsko ve fotografii". Motivací fotografické práce Václava Sojky je už tři desítky let ochrana přírody. Je zaměstnán u Národního parku České Švýcarsko, jehož nádheru umí na fotografiích zachytit jako málokdo. A o krásu živé i neživé přírody tohoto koutu naší země se s námi podělí. S optimismem se také podíváme na proměnu území, které vloni zasáhl rozsáhlý lesní požár. Konalo v Kulturním klubu Horká vana v Českých Budějovicích za finanční podpory jihočeské Krajské sítě environmentálních center KRASEC, Jihočeského kraje a Magistrátu města České Budějovice.
Platforma proti úložišti
  2. 11. 2023 - Poslanecká sněmovna Parlamentu by měla v pátek 3. listopadu na své mimořádné schůzi hlasovat o návrhu "Zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu" a o změnách, které mají vládní návrh proměnit. Jeho výsledná podoba na dlouhou dobu předurčí, jak se bude vyvíjet aktuálně nepříliš dobrá spolupráce mezi státem a obecními samosprávami při hledání a povolování takto výjimečné stavby. Více v tiskové zprávě.
  24. 10. 2023 - Dosavadní zkušenosti s vývojem malých modulárních reaktorů (Small Modular Reactors - SMR) nenasvědčují tomu, že by v blízké době mohl být některý uvažovaný model uvedený na trh. Počítat s nimi nyní v budoucí energetické bilanci Česka je proto dosti riskantní. Vyplývá to ze studie profesora Stephena Thomase s názvem Perspektivy malých modulárních reaktorů v České republice, kterou zveřejnila pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung ve spolupráci s Callou a Hnutím DUHA. Více v tiskové zprávě. Studii si stáhnete zde.
  19. 10. 2023 - Vláda ČR vzala na vědomí návrh Vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu, který v zápětí odešle k připomínkám Evropské komisi. Plán potvrzuje cíl ukončit spalování uhlí do roku 2033 a rovněž dokládá na základě vědeckého modelování i jeho proveditelnost. Do roku 2050 pak má ČR přestat spalovat i ropu a zemní plyn. Plán také zvyšuje české cíle pro obnovitelné zdroje (OZE) a úspory energie, stále však nevyužívá domácí možnosti a nezajišťuje potřebný příspěvek k naplnění cílů EU. Naopak výrazně přeceňuje možnosti výstavby drahých jaderných elektráren a počítá s nereálně brzkými termíny jejich spuštění. Podrobnosti v tiskové zprávě.
  16. 10. 2023 - Krajský úřad vrátil už podruhé k přepracování dokumentaci EIA na nový rekreační satelit v Kovářově na Lipensku. Opět si také vyžádal vypracování rozlohou menší varianty záměru, která by omezila jeho negativní vlivy na životní prostředí, což dosud investor ignoroval. Spolky navrhovaly záměr rovnou zamítnout. Více se dočtete v tiskové zprávě.
  14. 10. 2023 - Po prázdninách oživený cyklus besed Zelené úterky se konal 19. 9. v Horké Vaně na téma "Malé modulární reaktory - spása či bláhový sen?". Přednášet přijel Oldřich Sklenář, analytik Asociace pro mezinárodní otázky. Firma ČEZ ohlásila stavbu prvního malého modulárního reaktoru v Temelíně v roce 2032. Část lidí v nich vidí budoucnost naší energetiky, vláda dokonce zvažuje jejich podporu. Jak je ve skutečnosti tato technologie daleko? Jde o bezpečnější a levnější řešení než velké reaktory? Zbaví nás jaderného odpadu? Můžete zhlédnout videozáznam z akce.
  2. 10. 2023 - Spolky chránící přírodu a krajinu na Lipensku nesouhlasí s výstavbou nového rekreačního satelitu u Kovářova na Lipensku. Svůj nesouhlas vysvětlují v aktuální tiskové zprávě, která se věnuje negativním vlivům záměru na přírodu, krajinu nebo kvalitu vody v Lipně.
  24. 9. 2023 - Ministerstva předložily do meziresortního připomínkového řízení návrh Vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu. Ekologické organizace upozorňují, že návrh plánu nedosahuje českých cílů pro obnovitelné zdroje a úspory energie. Návrh stále uměle zastropovává rozvoj obnovitelných zdrojů a naopak jako povinný vstup do modelování zadává čtyři nové jaderné reaktory, bez ohledu na cenu a rizika zpoždění výstavby. Více v tiskové zprávě.
  19. 9. 2023 - Spolky Calla a Lipensko pro život poslaly připomínky k novému rekreačnímu satelitu v Kovářově u Lipna, jehož investor předložil v rámci procesu EIA přepracovanou dokumentaci. Změny jsou však stále jen kosmetické. Nová varianta úplně ignoruje požadavek krajského úřadu na redukci záměru, která by alespoň zmírnila negativní vliv záměru na ohrožené druhy, krajinný ráz, místní obyvatele nebo kvalitu vody v Lipně. Spolky navrhují záměr zamítnout.
Platforma proti úložišti
  18. 9. 2023 - Obce dotčené hledáním místa pro úložiště jaderného odpadu pozorně sledují vývoj okolo přípravy a schvalování zákona souvisejícího s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu. Jedině posílení práv obcí při rozhodování o úložišti slibované vládní koalicí dokáže zajistit respektování zájmů obcí a jejich občanů. Platforma proti hlubinnému úložišti proto požádá poslankyně a poslance, aby podpořili návrhy, které roli obcí zrovnoprávňují. Více v tiskové zprávě.
  17. 9. 2023 - Calla a ZŠ Ledenice uspořádaly exkurzi "Příroda v Pískovně Ledenice". Exkurze byla zaměřená zejména na hmyz a ptáky a její součástí byl také odchyt a kroužkování ptáků. Lektorovali Petr Veselý, Tomáš Ditrich, Helena Jaloševská a Jiří Řehounek.
  14. 9. 2023 - Projekt na ochranu Pískovny Ledenice letos probíhá ve spolupráci Cally se ZŠ Ledenice. Po biologickém průzkumu a projektovém dnu, na němž ledeničtí žáci pomohli i s praktickou ochranou pískovny, chystáme také exkurzi "Příroda v Pískovně Ledenice", která proběhne v neděli 17. září. Více se dozvíte z aktuální tiskové zprávy.
  6. 9. 2023 - Ve Sněmovně se již brzy bude projednávat v rámci novely liniového zákona velký balík pozměňovacích návrhů, které mají podle předsedy Hospodářského výboru, poslance Adamce (ODS), skokově zlepšit výkonnost národního hospodářství. Radikální změny, které se mají významně dotknout životního prostředí, majitelů pozemků nebo samospráv, jsou však připravovány v neveřejném režimu. Návrhy, které zavádějí řadu výjimek do obecných pravidel pro přípravu staveb, považuje Zelený kruh za nepřijatelné a nebezpečné. Podrobnosti si přečtěte v tiskové zprávě.
  4. 9. 2023 - Pětasedmdesát účastníků přilákal odborný seminář "Jak založit květnatý trávník", který uspořádala Calla a Přírodovědecká fakulta JU. Součástí semináře byla také praktická ukázka čtyř strojů na kartáčování osiva z druhově bohatých luk.
  28. 8. 2023 - Výsledky modelování dvou scénářů energetické strategie pro ČR ukazují, že ani jeden z nich zdaleka nedosahuje možností ani cílů pro obnovitelné zdroje energie a úspory k roku 2030. Ekologické organizace již při zadání modelování kritizovaly stropy omezující rozvoj OZE, zatímco nové jaderné reaktory v Dukovanech a v Temelíně vstupovaly do zadání jako pevný minimální požadavek (a navíc s nereálnými podhodnocenými náklady). Podrobnosti v tiskové zprávě.
  28. 8. 2023 - Spolky Calla, Lipensko pro život a Šumava Ne Na Prodej upozornily, že aktuální statistiky o výstavbě rodinného bydlení na Lipensku jsou jen zástěrkou pro developerské projekty nových rekreačních satelitů. Domnívají se, že novou zástavbu na Lipensku je třeba výrazně přibrzdit, jinak poškodí zdejší přírodu i kvalitu vody v Lipně. Více se dočtete v tiskové zprávě.
  27. 8. 2023 - Proces EIA na pokračování těžby vltavínů u Ločenic, který aktivně připomínkují místní i spolky NATURA Nesměň a Calla, bude pokračovat sepsáním dokumentace. Calla se kromě řady konkrétních připomínek ohrazuje proti podivné představě, že ložiska vltavínů nejlépe ochráníme jejich vytěžením. Na webu lze najít podrobné informace k procesu EIA.
  25. 8. 2023 - Monitoring kvetoucích trávníků a květnatých pásů se nezastavil ani v létě. Opět se ukazuje, že kvetoucí byliny jsou pro hmyz životně důležité a přitahují do města i ohrožené druhy. Extrémní červencové počasí se na městských trávnících projevilo, naštěstí však magistrát pozastavil jejich sečení. K tématu si můžete pustit reportáž České televize.
  24. 8. 2023 - Záznam on-line prezentace ZPRÁVY O STAVU JADERNÉHO PRŮMYSLU VE SVĚTĚ. 2022 – World Nuclear Industry Status Report 2022 tlumočený do českého jazyka. Prezentací provázel vedoucí autor zprávy, přední expert a analytik jaderné energetiky Mycle Schneider. České stručné shrnutí Zprávy o stavu jaderného průmyslu ve světě 2022 je ke stažení zde.
  7. 8. 2023 - Krajský úřad ukončil ve zjišťovacím řízení proces EIA na záměr LAKE RESORT LIPNO, který vzniká na místě, kde už rekreační areál existuje, byť o něco navyšuje jeho kapacitu. Projekt aktivně připomínkovaly také jihočeské spolky. Mnohé připomínky týkající se např. zeleně nebo čištění odpadních vod byly vzaty v úvahu nebo budou předmětem dalšího jednání.


Kontakt:

Calla - Sdružení pro záchranu prostředí, z.s.
Kancelář:
Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice
Tel.: 384 971 930
Fax: 384 971 939
E-mail: calla(zavinac)calla.cz
Internet: www.calla.cz

Poslední aktualizace: 18. 9. 2024
Váš prohlížeč: Secret

nahoru

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

Fond NNO podporuje projekty "Silnější hlas obyvatel Vysočiny při hledání hlubinného úložiště" a "Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu přírody".

Fond pro NNO   NROS   Nadace Partnerství     Nadace Partnerství


Projekty Cally byly podpořeny Jihočeským krajem a Statutárním městem České Budějovice.

 

Projekty Cally byly podpořeny Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

MŽP


Tato stránka je umístěna na serveru Econnectu
 © 2000 Calla
Calla   |   Fráni Šrámka 35, 370 01 České Budějovice   |   tel: 384 971 930, fax: 384 971 939   |   calla(at)calla.cz