Voda a mokřady
Voda tvoří nedílnou součást našich obcí a měst. Mnoho měst bylo vystavěno v těsné blízkosti řek, kolorit českých vesnic zase vytvářejí návesní rybníky. Do měst však určitě patří i menší vodní a mokřadní prvky – jezírka, tůně či podmáčené plochy. Taková místa mají velký význam pro obojživelníky či vodní hmyz, tedy skupiny těžko snášející predační tlak ryb, které v dnešní krajině jen obtížně nacházejí místa pro rozmnožování.
Foto: Drobný potůček citlivě provedený areálem strážnického skanzenu – oblíbené místo pro koupání a pití drobných pěvců
O vytváření jezírek ve městě se dozvíte více z příspěvku Miloslava Jirků Přírodě blízká péče o městskou zeleň: Trávníky a voda ve městech, který je autorem několika malých vodních nádrží v areálu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích.
Foto: Jedno z fóliových jezírek v areálu Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích
Zajímavé jezírko najdete také na fakultní zahradě PřF JU v Českých Budějovicích. Na webu si můžete prohlédnout jeho fotografie a projít si prezentaci Marie Šmilauerové s počátečními plány celé zahrady.
Foto: Kvetoucí lakušníky na hladině bezfóliového jezírka ve fakultní zahradě PřF JU
Foto: Exkurze pro veřejnost u bezfóliového jezírka na zahradě PřF JU v Českých Budějovicích
Foto: Ne každá vodní plocha je v krajině přínosem. Tůň s příliš kolmými břehy se může stát pro obojživelníky ekologickou pastí.
Projekt „Nové přístupy k ochraně urbánních a postindustriálních stanovišť“ byl podpořen Ministerstvem životního prostředí,
projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
|