Dřeviny
Řízení o kácení dřevin rostoucích mimo les patří k nejčastějším správním řízením, která ve městech a obcích probíhají. Často při nich dochází ke zbytečným ztrátám druhové rozmanitosti a likvidaci ohrožených či vzácných druhů. Pokud myslíme vážně přírodě blízkou péči o městskou zeleň, musíme přijmout, že staré stromy a mrtvé dřevo do měst patří. K tématu nabízíme prezentaci Lukáše Čížka (EntÚ AV ČR) „Staré stromy v obcích: péče a ochrana biodiverzity“.
Foto: Tesařík obrovský na starém dubu mezi sídlištěm Bažantnice a Hornickou čtvrtí v Hodoníně
V poslední době se často diskutuje o problematice tzv. broukovišť (loggery), která se bohužel často stávají záminkou pro likvidaci starých stromů. O problematice broukovišť více v prezentaci Jiřího Řehounka (Calla) „Broukoviště: možnosti, omezení, fakta a mýty“. Doporučujeme také stanovisko odborníků „Nezneužívejme broukoviště proti broukům“.
Foto: První české broukoviště v zámeckém parku v Lysé nad Labem
Další informace o problematice ochrany hmyzu vázaného na staré stromy najdete na webové stránce „Stromy a hmyz“.
Foto: Bavorovická alej u Hluboké nad Vltavou lemuje cyklostezku procházející mezi sportovním areálem a golfovým hřištěm.
Foto: Doupné stromy hostí celou řadu organismů a ptačí budky je nemohou plnohodnotně nahradit (na snímku brhlík lesní u hnízdní dutiny)
Výsadbě keřů se ve své prezentaci „Původní keře a „nepořádek“ pro živou zahradu, město i krajinu“ věnuje Martin Němec (Spolek pro živou krajinu).
Foto: Roháč obecný na hodonínském sídlišti Bažantnice
Publikace o ochraně hmyzu vázaného na staré stromy si můžete stáhnout zde: http://calla.cz/stromyahmyz/publikace.php
Projekt „Nové přístupy k ochraně urbánních a postindustriálních stanovišť“ byl podpořen Ministerstvem životního prostředí,
projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
|